“Po co mam znać najnowsze przepisy prawne, przecież inni w firmie znają się na tym lepiej”, pomyślisz. Kontrola trzeźwości wynikająca z nowelizacji kodeksu pracy to jednak temat, który jako HR Business Partner powinieneś znać.
Bo co zrobić w sytuacji, kiedy nie będzie czasu na szczegółowe ekspertyzy, a dział prawny akurat znajdzie się poza zasięgiem? Jeśli chcesz być na bieżąco, ale przytłacza Cię liczba zmian, a niejasność zapisów przyprawia o zawrót głowy, to nie musisz się już martwić. Zebraliśmy dla Ciebie kluczowe informacje dotyczące najbliższych zmian w zakresie kontroli trzeźwości.
Na pierwszy ogień to, co HRBP powinien wiedzieć na temat zmian dotyczących kontroli trzeźwości w miejscu pracy.
Najważniejsza informacja jest taka, że nie wszystkie planowane zmiany wchodzą w życie tym samym momencie. Uff… od razu jakoś łatwiej zaplanować przenoszenie nowości prawnych na firmowe realia. Od czego zacząć? Od zmian, które już obowiązują lub wchodzą w życie w kwietniu, czyli:
- kontroli trzeźwości pracowników (która obowiązuje od 21 lutego 2023 r.),
- usankcjonowania pracy zdalnej (wejdzie w życie 7 kwietnia 2023 r.).
Z tego tekstu dowiesz się:
- dlaczego HR Business Partner powinien być na bieżąco z nowelizacją prawa pracy,
- jakie są najnowsze regulacje prawne, które wchodzą już w życie,
- w jaki sposób legalnie przeprowadzać kontrolę trzeźwości w miejscu pracy,
- jakie są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z kontrolą trzeźwości w miejscu pracy.
Prawo w pracy i nowelizacje – co znaczą dla HR Business Partnera?
Nowelizacja Kodeksu Pracy – dlaczego Ty też musisz znać regulacje?
Na wstępnie najważniejsza uwaga: bądź na bieżąco ze wszystkimi wprowadzonymi zmianami prawnymi w firmie. Angażuj się w prace ustalające, poznaj najnowsze definicje i różnice. Oczywiste jest, że nie odpowiadasz “głową” za wprowadzane zmiany, ale to Ty rozmawiasz z zarządem, czyli pracodawcą, a z drugiej strony z pracownikami. Jesteś ważnym głosem, który łączy biznes oraz ludzi. Zaopatrz się w wiedzę, rzeczowe argumenty i aktualności z zakresu wewnętrznych przepisów oraz regulaminów.
Zmiana zasad kontroli trzeźwości
Kluczowe jest, by wprowadzić zasady kontroli trzeźwości pracowników do przepisów wewnątrzzakładowych, w tym do regulaminu pracy – to pierwszy i najważniejszy krok, który pozwoli na późniejsze działanie.
Kontrola trzeźwości – co wpisać do regulaminu
- wszystkich,
- część – do ustalenia konkretne kryterium
W regulaminie powinna znaleźć się częstotliwość kontroli: jak często wykonywana będzie kontrola i jaką będzie miała formę. Może to być:
- kontrola doraźna – gdy widzimy niepokojące zachowanie pracownika i mamy podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających,
- kontrola prewencyjna – np. przed rozpoczęciem pracy, w czasie jej trwania, po przerwie. Szczególnie wykorzystywana przy trudnych lub odpowiedzialnych warunkach pracy, np. w branży transportowej,
- kontrola losowa – konieczne jest określenie, jak ma przebiegać i jakiej grupy pracowników ma dotyczyć.
Ważne jest wpisanie, kto będzie wykonywał taką kontrolę (np. ochrona obiektu, pracownik BHP, a nawet – HRBP) oraz jakim urządzeniem:
- dokonującym pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu z użyciem ustnika, metodą spektrometrii w podczerwieni,
- utleniania elektrochemicznego, zwanego „analizatorem wydechu”,
- jakimi testami na obecność substancji psychoaktywnych (dostępnymi w aptece),
UWAGA! Nie musisz określać konkretnego modelu ani numeru seryjnego, wystarczy rodzaj alkomatu/rodzaj testu.
Konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego kalibrację lub wzorcowanie urządzenia i dbać o regularne dokonywanie prac serwisowych – zgodnie z instrukcją obsługi lub kartą gwarancyjną urządzenia.
Jasne zasady = mniej zmartwień
Konsekwencje kontroli trzeźwości
Czym może skutkować wykrycie u pracownika co najmniej stanu po użyciu alkoholu?
- ukaraniem karą porządkową,
- wypowiedzeniem umowy o pracę,
- rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Mamy nadzieję, że wiesz teraz więcej i orientujesz się już, jak powinno wyglądać przeprowadzenie kontroli trzeźwości w miejscu pracy. Wrócimy do Ciebie z kolejnymi mini-poradnikami, w których przetłumaczymy na HR-owy język następne nadchodzące zmiany prawne. Te najbliższe dotyczą nowelizacji kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej.
A jeśli chcesz wejść w te zagadnienia prawne głębiej, polecamy cały kurs Piotra Lipy, Prawo pracy dla HR Business Partnera | Narzędziownik, który zawiera już zaktualizowane wątki.